ادیان و فِرَق

ادیان و فِرَق

ادیان و فرق
مسیحیت
حدود دو هزار سال پیش در منطقه‌‌ی فلسطین، میان اقلیتی کوچک بنام یهود، فرزندی بنام عیسی مسیح متولد شد. وی از جانب خدا ماموریت یافت تا تنها یهودیان ( ونه اقوام دیگر) را نسبت به کارهای ناشایستی که مرتکب می شدند، بیم و انذار دهد....
    
زرتشتی گری
ایرانیان از گذشته ایام مردمی حق پذیر، دانش دوست و کمال گرا بوده اند.
امروزه عده ای که بهره اندکی از تاریخ و علم دارند، از حس پاک میهن پرستی ایرانیان سوء استفاده می‌کنند، تا ایمان وعقیده ی پاک ایرانیان به تعالیم عقلانی و اخلاقی اسلام، که از کمال گرایی تاریخی ایرانیان ... (ادامه مطلب)

وهابیت
به دنبال حضور استعماری غرب با هدف تجزیه کشورهای اسلامی در قرون 18 و 19 میلادی، جوامع مسلمان دچار آشفتگیهای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شدند. قدرت ممالک اسلامی بر اثرسوء مدیریت حاکمان و جهل و عقب ماندگی علمی مسلمانان رو به افول گذاشت. ... (ادامه مطلب)

بهائیت
از آغاز غیبت حضرت مهدی علیه السلام همواره افرادی خود را منجی موعود خوانده‌اند و یا به دروغ، مدعیِ نیابت خاص امام زمان در میان مردم شده اند. از آنجا که عموم مردم، به اهل بیتِ پیامبر عشق می‌ورزیده‌‌‌اند و همچنین در آرزوی نجات بخشی آسمانی بودند تا از گرفتاری‌های زمانه رهایی یابند...(ادامه مطلب)

فرقه های اومانیستی
نهضت اومانیسم در ابتدای شکل گیری رویکردی الحادی و خداناباوری نداشت؛ بلکه فقط به مباحث غیر عقلانی و عجیب و غریبی که کلیسا ترویج می‌داد، معترض بود. اما رفته رفته این نهضت که به حوزه‌ای از معرفت درباره‌‌ی انسان (human) می‌پرداخت... (ادامه مطلب)
عرفان های غربی
رفتارهای خشن و ناعادلانه‌‌ی کلیسا و همچنین تعارض‌های بیشمار کتاب مقدسِ تحریف شده با واقعیت‌های علمی، رفته رفته مردم غرب را از دین گریزان کرد. اما نتیجه ی فاصله گرفتنِ مردم از دین و به تَبَع آن خدا، جامعه را به سرعت به قهقرای بی اخلاقی و اضطراب کشاند... (ادامه مطلب)
عرفان حلقه
یکی از فرقه های نوظهور که طی 20 سال گذشته قربانیان زیادی در کشور عزیزمان گرفته، «عرفان حلقه» است. این فرقه با اینکه ظهورش به اواسط دهه ی هفتاد شمسی می رسد، آموزه های خود را به ایران باستان نسبت می دهد. از منظر عرفان حلقه، جهان مادی از شعور آفریده شده و... (ادامه مطلب)
انصار المهدی
در سال 1999 میلادی (۱۳۷۸ ه. ش) شخصی به نام احمد الحسن در عراق ادعا کرد «یمانیِ» وصف شده در روایات آخرالزمان است. وی به مرور زمان ادعایش را توسعه داد و علاوه بر ادعای یمانی بودن، خود را فرزند امام مهدی(عج) و وصی و نماینده‌‌ی آن حضرت خواند. سپس پا را از این هم فراتر گذاشت ... (ادامه مطلب)

 

بنیاد علمی فرهنگی محمد (ص)

 

 

logo-samandehi

جستجو