ادیان و فرق

ادیان و فرق

ادیان و فرق
انصار المهدی
در سال 1999 میلادی (۱۳۷۸ ه. ش) شخصی به نام احمد الحسن در عراق ادعا کرد «یمانیِ» وصف شده در روایات آخرالزمان است. وی به مرور زمان ادعایش را توسعه داد و علاوه بر ادعای یمانی بودن، خود را فرزند امام مهدی(عج) و وصی و نماینده‌‌ی آن حضرت خواند. سپس پا را از این هم فراتر گذاشت ... (ادامه مطلب)
وهابیت
به دنبال حضور استعماری غرب در سرزمین‌های اسلامی در قرون 18 و 19 میلادی، جوامع مسلمان دچار آشفتگی‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شدند و قدرت ممالک اسلامی رو به افول گذاشت. به دنبال این اتفاق، جریان‌هایی با هدف بازگشت به عصر طلایی اسلامی شکل گرفت، که برخی از آنها ... (ادامه مطلب)

بهائیت
از آغاز غیبت حضرت مهدی علیه السلام همواره افرادی خود را منجی موعود خوانده‌اند و یا به دروغ، مدعیِ نیابت خاص امام زمان در میان مردم شده اند. از آنجا که عموم مردم، به اهل بیتِ پیامبر عشق می‌ورزیده‌‌‌اند و همچنین در آرزوی نجات بخشی آسمانی بودند تا از گرفتاری‌های زمانه رهایی یابند...(ادامه مطلب)

مسیحیت
حدود دو هزار سال پیش در منطقه‌‌ی فلسطین، دینی ظهور کرد که مسیحیت نام گرفت. با خدعه‌ی بزرگان یهود، این دین دچار تحریف اساسی شد. اما با وجود همه‌ی تحریف‌ها و چالش ها، چون سران صهیونیسم، مسیحیان را به عنوان ابزاری برای رسیدن به آرمان های خود می‌خواستند... (ادامه مطلب)
فرقه های اومانیستی
نهضت اومانیسم در ابتدای شکل گیری رویکردی الحادی و خداناباوری نداشت؛ بلکه فقط به مباحث غیر عقلانی و عجیب و غریبی که کلیسا ترویج می‌داد، معترض بود. اما رفته رفته این نهضت که به حوزه‌ای از معرفت درباره‌‌ی انسان (human) می‌پرداخت... (ادامه مطلب)
عرفان های غربی
رفتارهای خشن و ناعادلانه‌‌ی کلیسا و همچنین تعارض‌های بیشمار کتاب مقدسِ تحریف شده با واقعیت‌های علمی، رفته رفته مردم غرب را از دین گریزان کرد. اما نتیجه ی فاصله گرفتنِ مردم از دین و به تَبَع آن خدا، جامعه را به سرعت به قهقرای بی اخلاقی و اضطراب کشاند... (ادامه مطلب)
عرفان حلقه
یکی از فرقه های نوظهور که طی 20 سال گذشته قربانیان زیادی در کشور عزیزمان گرفته، «عرفان حلقه» است. این فرقه با اینکه ظهورش به اواسط دهه ی هفتاد شمسی می رسد، آموزه های خود را به ایران باستان نسبت می دهد. از منظر عرفان حلقه، جهان مادی از شعور آفریده شده و... (ادامه مطلب)
زرتشتی گری
بعضی از فرقه‌ها از حس میهن پرستی مردم استفاده می‌کنند و خود را به ایران باستان منتسب می‌سازند. ایشان به وضوح به اسلام آوردن ایرانیان اعتراض می‌کنند و می‌گویند اسلام دین اعراب است و محمد (ص) هم عربی بوده که با فرضِ صحّت پیامبری‌اش برای هدایت اقوام بی تمدن عرب انتخاب شده، نه ایرانیان با تمدن چند هزار ساله... (ادامه مطلب)

 

بنیاد علمی فرهنگی محمد (ص)

 

 

logo-samandehi

جستجو