درسنامه اصول دین

درس یازدهم: ماموریت مشترک همه‌ی پیامبران (آشنایی مقدماتی با نبوت؛ قسمت 2)

maharatha

بسم الله الرحمن الرحیم

اصول دین برای کودکان

با اهتمام: زهرا و سارا انتظارخیر؛ زهرا مرادی

    

دوره‌ی «اصول دین» با هدف آشنایی فرزندان‌‌‌‌‌مان با مبانی اعتقادی شیعی برای گروه سنّی 8 تا 12 سال، توسط کارشناسان و مربیان خانه‌ی کودک و نوجوانانِ بنیاد علمی فرهنگی محمد (ص) تدوین گردیده است.

بدیهی است ادبیاتی که برای کودکانِ هشت ساله به کار برده می‌شود، با ادبیاتی که برای یک دانش آموز 12 ساله به کار می‌رود، متفاوت است و مربی ناگزیر است بسته به شرایط مخاطب، بدون تغییر چارچوب محتوا، کمی ادبیاتش را تغییر دهد.

از آنجا که درس‌های این دوره، کوتاه هستند، این قابلیت را دارند که بدون لطمه رساندن به بودجه بندی محتوای درسیِ مدارس، در کلاس‌های متفاوتی مانند زنگ قرآن، پرورشی، مهارت‌های زندگی و حتی دروس دیگر ارائه گردند. با این وجود، به صورت مشخص به دانش آموزان تاکید گردد که این بخش از کلاس (مثلا یک ربعِ ابتدای کلاس) به «اصول دین» اختصاص دارد تا متوجه اهمیت آن و تمایزش از سایر مطالب باشند.

   

درس یازدهم: ماموریت مشترک همه‌ی پیامبران

تذکر تربیتی: به همه‌ی مردم از هر دین و نژاد و رنگی احترام بگذاریم.

   

متن محتوا:

جلسه‌ی پیش درباره‌ی «نبوت» صحبت کردیم و گفتیم خداوند مهربان، 124 هزار نفر از بهترین و دلسوزترین بنده‌هایش را به عنوان پیامبر برای هدایت مردم فرستاد که اولین‌شان حضرت آدم علیه السلام بود و آخرین‌شان حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم {مربی جهت یادآوریِ قرار جلسه‌ی بعد، خودش صلوات بفرستد تا بچه‌ها هم با او همراهی کنند}

همه‌ی این پیامبرها که در زمان‌های مختلف آمدند، حرف‌شان یکی بود: جز خدای یگانه که خالق همه‌ی ماست، خدایی نیست (لا اله الا الله). هرکس می‌خواهد خوشبخت شود و آخر سر هم به بهشت برود، راهش این است که تنها خدا را بپرستد و به حرف‌ها و برنامه‌هایی که خالق مهربانش تعیین کرده گوش کند.

به جز این ماموریت - یعنی دعوت از مردم برای پرستش خدای یگانه و عمل کردن به دین - پیامبرها یک ماموریت مهم دیگر هم داشتند. آن هم این بود که آخرین پیامبر یعنی حضرت محمد را به مردم معرفی کنند. {اللهم صل علی محمد و آل محمد}

همه‌ی پیامبران به مردم زمان‌شان درباره‌ی اینکه یک روزی بهترین و مهربان‌ترین پیامبر خدا که نامش «محمد» است می‌آید و مردم در کنارش به خوشبختی همیشگی می‌رسند مژده می‌دادند. آنها درباره‌ی ویژگی‌های اخلاقی و خانوادگی پیامبر و اینکه کجا به دنیا می‌آید، با آمدنش چه اتفاق‌هایی می‌افتد، جانشینانش چه کسانی هستند و ... صحبت می‌کردند و به مردم می‌گفتند: «ای مردم؛ خدای مهربان خیلی خیلی حضرت محمد را دوست دارد و گفته هر کس می‌خواهد دوستش داشته باشم، او هم حضرت محمد را دوست داشته باشد و از او پیروی کند.»[1]

بعد پیامبران از مردمِ زمان‌شان قول می‌گرفتند حضرت محمد را دوست داشته باشند و اگر در زمان او زنده بودند، به حرف هایش گوش بدهند و او را تنها نگذارند. مردم هم قول می‌دادند.

اما خب همیشه یک عده هستند که به جای اینکه حرف خدا و پیامبران را گوش دهند، حرف شیطان را گوش می‌کنند. به همین دلیل در طول تاریخ عده‌ای برای اینکه صاحب قدرت و مقام شوند، پس از اینکه پیامبرشان از دنیا می‌رفت، کم کم بین مردم این دروغ را جا می‌انداختند که پیامبرِ ما آخرین پیامبر بوده و دین ما آخرین دین است، ما هم جانشینان پیامبر قبلی هستیم و بعدا هم پیامبری نخواهد آمد!

بعضی مردم کم کم این دروغ‌ها را باور کردند و فکر کردند پیامبرشان آخرین پیامبر بوده و بعد از او دیگر پیامبری نمی‌آید. مثلا یک عده که پیامبریِ حضرت موسی را قبول داشتند، دیگر به پیامبران بعدی مثل حضرت عیسی و یا حضرت محمد ایمان نیاوردند. به این دسته از مردم که فقط تا پیامبریِ حضرت موسی را قبول دارند و پیامبرانی مثل حضرت عیسی یا حضرت محمد را به پیامبری قبول ندارند، «یهودی» می‌گویند.

یک عده هم پیامبریِ حضرت عیسی را قبول کردند اما گفتند بعد از عیسی پیامبری نمی‌آید و او آخرین پیامبر بوده است. به این دسته از مردم که فقط تا پیامبریِ حضرت عیسی مسیح را قبول دارند، «مسیحی» می‌گویند.

به آنهایی که پیامبری حضرت محمد را قبول دارند و می‌گویند حضرت محمد آخرین پیامبر است هم می‌گویند «مسلمان»

پس به پیروان حضرت موسی «یهودی» می‌گویند و اسم دین‌شان هم «یهودیت» است.

به پیروان حضرت عیسی «مسیحی» می‌گویند و اسم دین‌شان هم «مسیحیت» است.

به پیروان حضرت محمد «مسلمان» می‌گویند و اسم دین‌شان هم «اسلام» است.

ما از پیامبر مهربان‌مان یاد گرفته‌ایم با همه مهربان باشیم و به همه احترام بگذاریم. درست است که دین ما و یهودیان و مسیحیان با هم فرق دارد و آنها پیامبر ما را به پیامبری قبول ندارند، اما همه‌ی ما، بندگان یک خدا هستیم و باید سعی کنیم با اخلاق خوب‌مان به بقیه‌ی مردم بفهمانیم پیامبرمان چقدر مهربان بوده و چه چیزهای خوبی به ما یاد داده. اینطوری شاید بقیه هم دل‌شان بخواهد درباره‌ی اسلام و پیامبر خوب‌مان بیشتر تحقیق کنند و به واقعیت پی ببرند.

پس یادتان باشد به عنوان یک مسلمان با همه‌ی مردم با هر دین و مذهب و زبانی با خوشرویی و مهربانی رفتار کنید.

 


[1] با استناد به آیه‌ی: "قُل إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي‏ يُحْبِبْكُمُ اللَّه‏" یعنی: [ای پیامبر به مردم] بگو اگر خدا را دوست دارید پس از من پیروی کنید تا خدا هم شما را دوست داشته باشد: قرآن کریم، سوره آل عمران، آیه 31.

 

بنیاد علمی فرهنگی محمد (ص)

 

 

logo-samandehi

جستجو