پرچم محرم؛ مناسب برای 6 تا 8

01

  

 

موضوع تذکری: ابراز دوستی با امام مهربان زمان

(پرچم محرم به عنوان یادبود شهادت امام حسین علیه السلام  به دانش آموزان هدیه گردید.

این کاردستی یک پرچم کوچک از نماد عزاداری محرم است که دانش آموز می‌تواند در مراسم‌های عزاداریِ سلار شهیدان، آن را همراه خود ببرد.

 

وسایل مورد نیاز:hobby12 1.mohammadfnd.org

  1. پارچه مشکی ضخیم  
  2. چوب بلند یا نی بادکنک
  3. ماژیک مخصوص پارچه
  4. نوار تزیینی برای دور پارچه
  5. چسب اکلیلی جهت تزیین
  6. چسب مایع

 

روش ساخت:

ابتدا پارچه‌ی مشکی ضخیمی را به صورت سه گوش به اندازه‌ی یک پرچم کوچک ببرید و کناره‌اَش را برای فرو کردن میله‌ی پرچم بدوزید.

سپس با ماژیک مخصوصِ پارچه، به رنگ نقره‌ای یا طلایی در یک طرف پرچم با خط درشت «سلام بر مهدی» و در طرف دیگر «سلام بر حسین» بنویسید.

با کمک بچه‌‌ها نوار تزیینی را دور تا دور کار با چسب مایع بچسبانید. برای تزیین می‌توانید از چسب اکلیلی جهت زیبا شدن کار استفاده نمایید. بچه ها از تزیین کردن پرچم ها لذت خواهند برد. فقط به آنها تذکر بدهید که اگر چسب اکلیلی را به مقدار زیاد روی کار بریزند، هم دیر خشک می‌شود و ممکن است دست‌شان بخورد و پخش شود؛ و هم اینکه پس از خشک شدن از روی کار کنده می‌شود. بنابراین خیلی طرح‌های خود را برجسته نکنند.

در نهایت نِی‌ها را به بچه‌ها بدهید تا آن را داخل پرچم‌ها فرو کنند.

 

نکات مهم در ساخت پرچم:

نکته اول: با توجه به کوچک بودن مخاطبان‌مان بهتر است هر 3 کودک یک کمک مربی داشته باشند. پارچه‌‌ها را از قبل برش بزنید، بدوزید و نوار تزیینی را به اندازه‌ی مناسب ببرید تا موقع شروع کاردستی بچه‌‌ها معطل نمانند. از آنجا که سرعت کودکان پایین است، تعداد چسب‌‌ها و چسب‌‌های اکلیلی زیاد باشد که زمان را از دست ندهند و از انجام کاردستی لذت بیشتری ببرند. چنانچه تعداد بچه‌ها زیاد باشد، بهتر است از قبل روی پارچه‌‌ها را نوشته باشید و فقط هنگام درست کردن پرچم روی همان نوشته را با ماژیک‌‌های رنگی دورنویسی نمایید.

نکته دوم: این کار را می‌توانید با مقوا هم انجام دهید. البته ماندگاری پرچمِ پارچه ای بیشتر است. برای ساخت پرچم مقوایی، شما به مقواهایی با رنگ سبز، قرمز و سیاه نیاز دارید. همچنین به چسب مایع و نی پلاستیکی برای میله‌ی پرچم. با خط درشت، روی مقوای قرمز بنویسید «سلام بر حسین»؛ و روی مقوای سبز بنویسید «سلام بر مهدی». سپس دور آن را با دقت ببرید و با کمک بچه‌‌ها در دو طرف مقوای سیاهی که به شکل مستطیل بریده اید بچسبانید. سپس به کودکان کمک کنید تا پرچم خود را به میله بچسبانند.

نکته سوم: در حین کار، به کودکان تذکر بدهید که امام زمان هم مانند امام حسین خیلی مهربان هستند و ما با این پرچم می‌خواهیم بگوییم هر دوی آنها را دوست داریم و اگر امام مهدی هم مثل امام حسین کمک بخواهند، ایشان را تنها نمی‌گذاریم. به بچه‌‌ها پیشنهاد دهید مواقعی که برای عزاداری امام حسین به هیئت یا دسته‌‌های سینه زنی می‌روند پرچم خود را هم همراه خود ببرند.

  

 

بنیاد علمی فرهنگی محمد (ص)

 

 

logo-samandehi

جستجو