پرنده کاغذی؛ مناسب برای 6 تا 8 سال

01

   

 

موضوع تذکری: مراجعه به امام زمان در سختی‌ها

(پرنده کاغذی، به عنوان یادبود میلاد و شهادت امام رضا (ع) به دانش آموزان هدیه گردید.)

این کاردستی یک پرنده‌ی کاغذی با بال‌های متحرک است و به داستان پرنده‌ای اشاره دارد که از امام رضا علیه السلام درخواست کمک می‌کند. بچه‌ها از درست کردن این کاردستی زیبا و بازی کردن با آن لذت زیادی خواهند برد.

  RezaM 6 8 2.mohammadfnd.org

وسایل مورد نیاز:

  1. مقوای سفید نازک
  2. کاغذ رنگی
  3. پانچ
  4. چسب مایع
  5. قیچی
  6. چوب یا نی به عنوان دسته

     

     

روش ساخت:

با دانلود کردن فیلم زیر با جزییات ساخت این کاردستی را فرا خواهید گرفت. با این وجود روش ساخت در ادامه توضیح داده شده است:

لینک دانلود فیلم شیوه ساخت پرنده کاغذی (حجم 10.3 مگابایت)

الگوی بدن و بال‌ها را روی مقوا بگذارید و دور آن را با خودکار محکم بکشید تا جای طرح روی مقوا بیفتد. سپس از بچه‌ها بخواهید دور تا دور تصویر را قیچی کنند. برای کوچکترها (مثلا دانش آموزان پیش دبستانی) می‌توانید از قبل برش‌ها را آماده کنید. برای این کار کافی است الگو را روی چند برگ مقوا بگذارید و بعد دور تا دور آن برش بزنید. بدین ترتیب در هر مرحله چندین برش خواهید داشت. درضمن به جای مقوا می‌توانید از کاغذ هم استفاده کنید. در این صورت برش‌ها راحت تر انجام می‌شود اما استحکام کار کمتر می‌شود.

دو لایه از بدن پرنده را با چسب به گونه‌ای به هم وصل کنید که قسمت دُم پرنده به هم نچسبد. برای زیبا شدن کار می‌توانید خال‌های رنگی را روی کاغذ رنگی در آورید و در قسمت‌های دالبریِ دُم بچسبانید و یا مانند فیلم با دستگاه پانچ سوراخ هایی در انتهای دم ایجاد کنید.

به همین روش بدن پرنده را با 5 لایه آماده نمایید و دُم‌های پرنده را با دست به طرفین باز کنید تا شکل بادبزن به خود بگیرد. بر روی کاغذ رنگی زرد یا نارنجی دو مثلث با ضلع‌های منحنی و رئوسی که تیز نباشد برای نوک پرنده ببرید و آن را در دو طرف صورت پرنده بچسبانید. چشمان پرنده را هم می‌توان بوسیله‌ی دو دایره‌ی سیاه مقوایی و یا چشم‌های آماده و یا حتی نقاشی توسط ماژیک سیاه درست کرد.

تمام این مراحل را دانش آموزان به تنهایی می‌توانند انجام دهند؛ کافی است بر کارشان نظارت داشته باشید.

بالها هم به طرفین بدنه چسبانده می‌شود. در نهایت بالای یک حصیر یا نی بلند را شکاف بدهید و پرنده را داخل آن شکاف قرار دهید و یا با چسب بچسبانید. با بالا و پایین بردن چوب، بال‌های پرنده تکان می‌خورد.

کمک مربی‌ها در مراحل مختلف کار درباره‌ی داستان پرنده و کمک امام رضا با دانش آموزان صحبت کنند و از آنها بازخورد بگیرند. باید به مخاطبان کوچک‌مان دوباره یادآوری شود که آنها هم می‌توانند به امام زمان خود مراجعه کنند و با ایشان حرف بزنند و از این امام مهربان کمک بخواهند.

از بچه‌ها بخواهید وقتی به خانه رفتند داستان پرنده‌ای را که ساخته‌اند برای سایر اعضای خانواده تعریف کنند.

 

بنیاد علمی فرهنگی محمد (ص)

 

 

logo-samandehi

جستجو