جا شمعی؛ مناسب برای 11 و 12 سال

01

   

موضوع تذکری: بسته به مناسبت مربوطه می‌توان یادداشت تذکری متفاوتی به جاشمعی وصل نمود. به عنوان نمونه با نوشتن «سلام بر مهربان‌ترین بانوی هستی» یاد حضرت زهرا و مهربانی‌های ایشان در ذهن بچه‌ها زنده می‌شود.

(این جاشمعی به عنوان یادبود شهادت حضرت زهرا (س) به دانش آموزان هدیه گردید)

این کاردستی، یک جاشمعی زیبا با یک متن تذکری است که دانش آموزان می‌توانند آن را در اتاق‌شان بگذارند تا هر بار که می‌بینندش محتوای مورد نظر برای‌شان یادآوری گردد. این یادبود برای مناسبتهای شهادت مناسب است.

 

وسایل مورد نیاز: Fatemie11 12 3.mohammadfnd.org

 1. ظرف شیشه‌ایِ خالی و تمیز (مانند شیشه‌ی مربا یا سس)
 2. رنگ گواش یا اکرلیک یا اسپری رنگ
 3. مداد
 4. قیچی
 5. شمع وارمر
 6. کاغذ
 7. چسب نواری و حرارتی
 8. روبان یا کنف
 9. قلم مو
 10. اکلیل
 11. سفره یک بار مصرف یا روزنامه برای جلوگیری از رنگی شدن محیط

  

روش ساخت :

طرح دلخواه‌تان را روی کاغذ بکشید و با قیچی ببرید. این طرح می‌تواند مانند نمونه‌ای که در تصویر دیده می‌شود، اشکال هندسی مثل لوزی و مربع باشد. سپس دور آن را با قیچی ببرید .

با کمک چسب نواری، طرح را روی شیشه بچسبانید. می‌توانید برای زیباتر شدن کار، همین طرح را کوچکتر بکشید و با فاصله از طرح اولی بچسبانید .هدف از این کار، این است که پس از رنگ آمیزیِ شیشه، قسمتهایی که با چسب چسبانده‌اید، بدون رنگ باقی بماند.

پس از این مرحله، شیشه را به صورت کامل رنگ کنید. بهتر است با کمک روزنامه یا سفره یکبار مصرف، محدوده‌ی کار را بپوشانید تا فضای کارتان کثیف و رنگی نشود. ساده‌ترین روش برای رنگ آمیزیِ شیشه، استفاده از اسپری است. کمی صبر کنید تا رنگ خشک شود. سپس قسمت‌هایی را که خوب رنگ نگرفته دوباره رنگ کنید. تا زمانی که رنگ، خیس است می‌توانید از اکلیل برای تزئین کار استفاده کنید (مطابق نمونه). وقتی رنگ، خوب خشک شد، طرح را از روی شیشه به آرامی و با دقت جدا نمایید .

حالا می‌توانید دور قسمتهای خالی را با رنگ دیگری (مثلا طلایی) مدل بدهید. دور گردن شیشه را تکه ای روبان یا کنف گره بزنید و درون شیشه شمعِ وارمر بگذارید .

برای ثابت ماندن رنگ شمعدان، می‌توانید بعد از خشک شدن رنگ و قبل از کندن طرح، همه‌ی قسمت های شیشه را با اسپری براق کننده، جلا دهید.

اکنون می‌توانید روی قسمتی از شمعدان متن مناسبتی خود را بنویسید. به عنوان نمونه:

«سلام بر مهربان‌ترین بانوی هستی».

همچنین می‌توانید روی مقوایی رنگی جمله‌تان را بنویسید و با روبان یا کنف از گردن جاشمعی آویزان کنید.

 

بنیاد علمی فرهنگی محمد (ص)

 

 

logo-samandehi

جستجو