درختچه‌ی سلام؛ مناسب برای 6 تا 8 سال

01

موضوع تذکری: سلام بر امام مهربان زمان

(درختچه‌ی سلام به عنوان یادبود میلاد رسول رحمت به دانش آموزان هدیه گردید)

این کاردستی، یک درختچه‌ی گل با نام «درختچه‌ی سلام» است که دانش آموزان می‌توانند آن را در اتاق‌شان یا روی میز تحریرشان بگذارند تا هر بار که می بینندش به یاد امام مهربان زمان بیفتند و به ایشان سلام بدهند.

   

     

MohammadBB6 8 1.mohammadfnd.org

وسایل مورد نیاز:

  1. مقوای سبز به قطع A4
  2. مقواهای رنگی برای شکوفه
  3. لوله دستمال کاغذی
  4. چسب مایع
  5. قیچی

   

روش ساخت:

مقوای سبز را که به قطع A4 است، از وسط به صورت طولی تا بزنید. از محلّ تا، خطوطی موازی و عمود بر خطِّ تا به گونه ای رسم کنید که فاصله‌ی هر خط با بعدی 1.5 سانتی متر باشد. طول این خطوط باید از عرض کار کمتر باشد. به تصاویر دقت نمایید.

MohammadBB6 8 2.mohammadfnd.org

خطوط رسم شده را از سمت خط تا، برش بزنید (دقت کنید این برش‌‌ها کوتاهتر از عرض کار باشند) از داخل، انتهای برش‌های یک طرف را چسب بزنید. لبه‌ی طرف دیگر را که چسب نزده‌اید، روی قسمت چسب خورده بخوابانید. با این کار، شکلی شبیه به استوانه خواهید داشت.

MohammadBB6 8 3.mohammadfnd.org

لوله‌ی دستمال کاغذی را از ارتفاع نصف کنید.

مانند تصویر، مقوای سبز رنگی که شبیه استوانه شده بود، دو دور به دور لوله بچسبانید. مراقب باشید که دور اول را کمی بالاتر از دور دوم بچسبانید. اکنون بدنه‌ی کار حاضر است.

MohammadBB6 8 4.mohammadfnd.org

حالا نوبتِ شکوفه‌هاست. این قسمت را حتی بچه‌های پیش دبستانی هم به راحتی می‌توانند انجام دهند. بهتر است به هر دانش آموز یک الگوی شکوفه‌ی پنج پر بدهید تا او الگو را روی مقواهای رنگی بگذارد و دورکشی نماید. سپس شکوفه‌‌ها را ببرد و در نهایت در کف دستش قرار دهد و با ته مداد، وسط شکوفه را فشار دهد تا حالت بگیرد.

MohammadBB6 8 5.mohammadfnd.org

هر کار، 13 شکوفه‌ی کوچک به اضافه‌ی یک شکوفه‌ی بزرگ باید داشته باشد. بهتر است شکوفه‌ی بزرگ که در وسط کار چسبانده می‌شود و بیشتر به چشم می‌آید را خود مربی‌‌ها ببرند و روی آن بنویسند «سلام بر مهدی». همچنین برای اینکه بچه‌‌ها حوصله‌شان سر نرود، می‌توان تعدادی شکوفه از قبل آماده کرد تا دانش آموزان فقط به آنها حالت دهند و روی کار بچسبانند.

MohammadBB6 8 6.mohammadfnd.org

این کاردستی بسیار ساده است؛ اما بهتر است هر 4 دانش آموز یک کمک مربی داشته باشند تا بچه‌‌ها بتوانند به خوبی در ساخت یادبود مشارکت کنند. وگرنه باید بخشی از کار – مانند برش‌های بدنه - از پیش آماده شود و بچه‌‌ها سر کلاس فقط در مونتاژ و ساخت شکوفه‌‌ها همکاری نمایند.

 

بنیاد علمی فرهنگی محمد (ص)

 

 

logo-samandehi

جستجو