قاب عهد؛ مناسب برای 6 تا 8 سال

01

  

 

موضوع تذکری: قول دادن به خدا درباره‌ ی دوستی و یاریِ امام زمان (عج)

(قاب عهد به عنوان یادبود غدیر به دانش آموزان هدیه گردید)

این کاردستی، یک قاب عکس زیبا با طرح فرشته و بچه‌هایی که دست‌های‌شان را به نشانه‌ی قول دادن در دست یکدیگر قرار داده‌اند است.

 

وسایل مورد نیاز:ghadir6 8 1.mohammafnd.org

1.  مقوای ضخیم یا مقوای مخصوص ماکت سازی در ابعاد 15 در 20

2.  مقوای سفید سایز A4

3.  روبان یا کنف برای بند آویز

4.  چسب مایع یا حرارتی (در صورت استفاده از چسب حرارتی حتما کمک مربی بچسباند تا دست کودکان آسیب نبیند)

5.  کاربن

6.  قیچی

7.  کاغذ رنگی، خرده پارچه، تور سفید، خرده‌‌های کاموا، منجوق و سایر وسایل تزیینی جهت کلاژ

8.  متن پیمان غدیر

روش ساخت:

در این کاردستی، الگوها و بدنه‌ی قاب، باید قبل از جشن توسط مربیان آماده شده باشد و در طول جشن، بچه‌‌ها فقط به کار کلاژ و مونتاژ مشغول شوند.

برای آماده کردن فرشته و بچه‌‌ها، ابتدا الگوها را دانلود کنید و با استفاده از کاربن، تصاویر را روی مقوای سفید انتقال دهید. (برای مهمانان دختر، الگوی فرشته‌ی دخترانه و الگوی دختر بچه‌‌هایی که در حال قول دادن هستند را استفاده کنید و برای مهمانان پسر، الگوی فرشته‌ی پسرانه و آدمک‌‌های پسرانه را دانلود نمایید.)

سپس دور الگوها را ببرید.

جهت آماده سازی بدنه‌ی قابها می‌توانید از مقواهای کلفت مثل جعبه شیرینی، جعبه کفش یا هر مقوای ضخیم دیگری استفاده کنید و سپس بر روی آن یک مقوای نازک سفید بچسبانید و اطراف آن را با کاغذهای براق رنگی تزیین نمایید. به عنوان مثال در تصویری که مشاهده می‌کنید، اطراف قاب با یک نوار طلایی تزیین شده است. برای تزیین قابها، می‌توانید مانند تصویر زیر از چسب‌‌های دو طرفه استفاده کنید.ghadir6 8 3.mohammafnd.org

   

کار با این چسب‌‌ها بسیار ساده است؛ البته در مقایسه با چسب مایع و حرارتی قیمت بیشتری دارد. چنانچه از چسب دو طرفه استفاده کردید، به راحتیمی‌توانید روی کار را با ماسه‌‌های رنگی و اکلیل بپوشانید. اگر از چسب مایع استفاده می‌کنید، مراقب باشید کار با ظرافت و تمیزی انجام شود. در پشت کار یک تکه روبان یا کنف به عنوان بندِ آویز بچسبانید.

اکنون قاب و الگوها آماده شده و شما می‌توانید آنها را روز جشن در اختیار بچه‌‌ها قرار دهید تا کارهای مربوط به کلاژ و مونتاژ را انجام دهند.

برای کلاژ آدمک‌‌ها از تکه پارچه و کاغذ رنگی استفاده کنید. کمک مربی می‌توانند پارچه‌ی انتخابیِ کودک را به شکل ذوزنقه‌ی کوچک برای دامن و یا مستطیل برای شلوار و آستین برش دهد و در اختیار او بگذارد تا آنها را بر روی کار بچسبانند. برای موهای آدمک‌‌ها از کاموا استفاده کنید. با استفاده از ماژیک، چشم و دهان بکشید.

 ghadir6 8 2.mohammafnd.org

فرشته را می‌توانید به سادگی رنگ کنید و فقط برای بال‌‌هایش از تکه‌ای تور سفید استفاده نمایید. (مانند تصویر)

 ghadir6 8 4.mohammafnd.org

متن پیمان غدیر را که روی کاغذ رنگی پرینت گرفته و دورش را بریدهاید، به بچه‌‌ها بدهید تا وسط کار بچسبانند. (فایل متن پیمان را می توانید از اینجا دانلود کنید)

سپس آدمک‌‌ها و فرشته را هم سر جایش وصل کنند و منتظر بمانند کارشان خشک شود.

 ghadir6 8 1.mohammafnd.org

کمک مربی‌‌ها از فرصتِ ساخت کاردستی استفاده کنند و تذکرات مرتبط به محتوای مربوطه را مجددا تکرار نمایند. مثلا بگویند:

-    این بچه‌‌ها مثل شما که امروز دستاتون رو به هم دادین و به خدا قول دادید امام زمان رو دوست داشته باشین و حرفش رو گوش بدین، دست‌‌هاشون رو به هم دادند ...

-    به نظرت این فرشته از چی خوشحاله؟

-    یادت باشه هر وقت به این تابلو نگاه کردی یاد جشن امروز بیفتی که ...

 

 

بنیاد علمی فرهنگی محمد (ص)

 

 

logo-samandehi

جستجو