قاب صلوات؛ مناسب برای 11 و 12 سال

01

   

 

موضوع تذکری: مهربانیِ رسول رحمت و دعا برای آمدن کسی مثل او

(این کاردستی به عنوان یادبود میلاد رسول رحمت به دانش آموزان هدیه گردید. در رحلت رسول رحمت هم قابل ارائه است.)

این کاردستی یک قاب صلوات زیباست که دانش آموزان می‌توانند آن را روی دیوار اتاق‌شان نصب کنند تا هروقت آن را می‌بینند به یاد مهربانی پیامبر بیفتند، برای‌شان صلوات بفرستند و بعد برای ظهور حضرت مهدی هم دعا کنند. یعنی با توجه بگویند: «اللّهم صلّ علی محمد و آل محمد و عجّل فرجهم»

وسایل مورد نیاز:

1.  کارت صلوات

2.  مقوا یا کارتن ضخیم برای قاب

3.  کاغذ آلومینیوم ضخیم

4.  مداد و خط کش

5.  قیچی

6.  چسب حرارتی

7.  نگین برای تزیین

8.  اسپری رنگ

روش ساخت:

ابتدا مقوا را به اندازه‌ی قابی که می‌خواهید بسازید ببرید. اندازه‌ی قاب از A4 کوچکتر و از A5 بزرگتر باشد.

یک قسمت از مقوا را برای سوار کردن کارت صلوات انتخاب کنید و با ابعادی بزرگتر از ابعاد کارت با مداد، کادر مربوط به جای عکس را رسم نمایید. برای زیبایی کار، این کادر را با خط کش رسم کنید اما سایر خطوط را با دست.

شکل دلخواه تان را با مداد روی مقوا رسم کنید. طرح شما می‌تواند گل، پروانه و یا حتی اشکال هندسی باشد. فقط دقت بفرمایید که اشکال خیلی به هم چسبیده و شلوغ نباشند. مثلا می‌توانید مانند نمونه دایره ها و خطوط صافی را برای گل و ساقه اش رسم کنید. پس از آنکه کار طراحی با مداد تمام شد، روی خطوط ترسیم شده را با چسب حرارتی برجسته نمایید. یعنی روی خطوط مداد را با چسب بپوشانید تا برجسته شود.

mohammadB11 12 1.mohammadfnd.org

چند دقیقه فرصت بدهید تا چسب خشک شود. بعد فویل آلومینیومی که بزرگتر از قاب‌تان باشد را با احتیاط و ظرافت، روی کار بکشید. هرچه فویل، نازک‌تر باشد، کارتان ظریف‌تر و زیباتر از آب در می‌آید؛ اما از آنجا که فویل نازک، سریع پاره می‌شود و بچه ها نمی‌توانند به راحتی با آن کار کنند، از فویل نسبتا کلفت استفاده نمایید.

اضافه‌ی فویل را به پشت کار ببرید اما فویل را محکم نکشید. با مدادی که نوک تیز نباشد و یا سر قلاب، اطراف خطوط برجسته را فشار دهید تا فویل به خوبی نقش خطوط را بگیرد. سپس با همان مداد، گلبرگ های گل را روی فویل حکّ کنید.

mohammadB11 12 3.mohammadfnd.org

برای زیباتر شدن کار، می‌توانید روی آن را اسپری کنید. اسپری طلایی یا نقره ای پیشنهاد می‌شود. حتی می‌توانید با واکس به آرامی روی کار را رنگ کنید. پس از آنکه همه‌ی کار به رنگ آغشته شد، با یک دستمال پارچه ای به آرامی روی رنگ بکشید و آن را پاک کنید. این کار سبب می‌شود رنگ به لا به لای اشکال نفوذ کند و شکل سایه روشن به خود بگیرد.

mohammadB11 12 2.mohammadfnd.org

آنچه جلوه‌ی ویژه‌ای به قاب‌تان می‌بخشد، استفاده از نگین‌های رنگی روی کار است. نگین‌ها را به دلخواه روی قاب بچسبانید و در نهایت، کارت صلواتی را که حتما «عجّل فرجهم» هم داشته باشد روی قسمت چهارگوشِ قاب سوار کنید.

mohammadB11 12 4.mohammadfnd.org

برای الگوگیری بیشتر، به نمونه‌های زیر توجه فرمایید:

mohammadB11 12 5.mohammadfnd.org

 

بنیاد علمی فرهنگی محمد (ص)

 

 

logo-samandehi

جستجو