ریسه کاغذی؛ مناسب برای 11 و 12 سال

01

  

 

موضوع تذکری: ابراز شادی از میلاد اهل بیت علیهم السلام یا اعیادی مانند غدیر. همچنین بسته به مناسبتِ مربوطه می‌توان یادداشتی تذکری به ریسه وصل نمود. به عنوان نمونه با نوشتن «امام مهربانم؛ دوستت دارم و برای آمدنت دعا می‌کنم» دانش آموز متوجه امام زنده‌ی زمان و دعا برای ظهورش می‌شود.

(ریسه کاغذی به عنوان یادبود نیمه شعبان به دانش آموزان ارائه گردید)

این کاردستی، یک ریسه‌ی کاغذی رنگی است که دانش آموزان می‌توانند در اعیاد مختلف، اتاق یا کلاس‌شان را با آن تزئین کنند. مثلا در جشن‌های نیمه شعبان علاوه بر ابراز شادی‌شان با تزیین اتاق، می‌توانند دل نوشته‌ای را خطاب به امام مهربان‌شان به ریسه‌ها وصل کنند و مراجعه به امام در عصر غیبت را تمرین نمایند.

وسایل مورد نیاز:MahdiB11 12 3.mohammadfnd.org

-   کاغذ رنگی

-   قیچی یا کاتر

-   چسب مایع و شیشه‌ای

-   نخ

 

روش ساخت:

ابتدا کاغذهای رنگی را به صورت نوارهایی با پهنای یکسان و حدود 3 سانتی متر ببرید. برای زیبایی بیشتر، بهتر است از هر رنگ، دو نوار داشته باشید:

MahdiB11 12 4.mohammadfnd.org

سپس نوارها را از عرض شبیه شکل زیر به هم بچسبانید. دو ردیف نوار لازم دارید. چنانچه ترتیب رنگها را مانند زیر انتخاب کنید، در نهایت ترکیب رنگی زیباتری به دست خواهد آمد.

MahdiB11 12 5.mohammadfnd.org

حالا دو نواری که از چسباندن نوارهای کوتاهتر به دست آمده بود، با زاویه‌ی 90 درجه به هم بچسبانید:

MahdiB11 12 6.mohammadfnd.org

سپس با برگرداندن هر نوار روی نوار دیگر، کاغذ را تا کنید تا حالتی فنری ایجاد شود. تا زدن را تا انتهای نوارها ادامه دهید.

MahdiB11 12 7.mohammadfnd.org

در نهایت، سر دو نوار را به هم بچسبانید یا اگر می‌خواهید ریسه‌ای بلندتر داشته باشید، با دو نوار جدید همین کار را ادامه دهید. ریسه‌ی شما آماده است.

MahdiB11 12 8.mohammadfnd.org

بسته به مناسبتی که این کاردستی ارائه می گردد و محتوایی که به دانش آموزان تذکر داده می شود، می توان یک عبارت تذکری کوتاه روی کارتی نوشت و به ریسه وصل کرد. به عنوان نمونه چون در برنامه‌ی نیمه شعبان، محوریت بحث، برقراری رابطه‌ی قلبی و محبتی با امام زنده‌ی زمان و تمرین مراجعه به ایشان بود، از دانش آموزان خواسته شد تا هر کدام، یک جمله خطاب به امام مهربان‌شان روی کاغذهای رنگی‌ای که به شکل قلب در آمده است، بنویسند. جملاتی مانند:

-          امام مهربانم؛ دوستت دارم و برای آمدنت دعا می‌کنم.

-          سلام امام خوبم؛ تولدت مبارک.

MahdiB11 12 9.mohammadfnd.org

به دانش آموزان تذکر داده شد که امام زمان شما را می‌بیند و حرف‌های‌تان را می شنود. الان اگر بخواهید یک جمله به ایشان بگویید، چه می‌گویید؟ همان را بنویسید. بعضی از آنها نام خود را هم پشت قلب‌ها نوشتند. مثلا: دختر کوچک‌تان مریم. 

سپس با کمک نخ و چسب نواری، قلب‌ها را به ریسه‌ها وصل کردند. 

 

بنیاد علمی فرهنگی محمد (ص)

 

 

logo-samandehi

جستجو